Veden kiertokulku
Kerrataan lyhyesti veden kiertokulku. Leikissä oppilaat ovat vettä meressä,
pilvessä ja joessa. Kaikille kolmelle roolille keksitään liikkeet (ja äänet).
Alussa kaikki oppilaat ovat meressä. Kun kaksi merta esittävää oppilasta kohtaa, he
pelaavat kivi-sakset-paperi -peliä. Se joka voittaa pääsee eteenpäin veden
kiertokulussa ja muuttuu pilveksi. Hävinnyt jää mereen. Kun kaksi pilveä kohtaa,
voittaja muuttuu joeksi ja häviäjä pysyy pilvenä. Kun kaksi jokea kohtaa, se joki joka
voittaa muuttuu mereksi, se joka häviää pysyy jokena.
Leikki jatkuu näin veden ikuisessa kiertokulussa, kunnes opettaja sen pysäyttää.
Sivustolle on koottu erilaisia leikkejä ja harjoituksia liittyen lumeen ja veteen. Harjoitusten ja leikkien avulla tutustutaan mm. veden kiertoon, vesivarojen jakaantumiseen maapallolla sekä vesien likaantumiseen.
Kasvit kuljettavat vettä juurista ylöspäin muihin kasvin osiin vartensa sisällä. Veden liikettä kasvissa on vaikea nähdä, mutta yksikertaisen kokeen avulla saat silminnähtävän todisteen siitä, että vesi kulkee kasvissa ylöspäin. Tarvitset: valkoisia kukkia (esim. metsätähtiä, tulppaanin tai neilikan), maljakoita, lasipurkkeja tms., elintarvikevärejä.
Tässä tehtävässä pääset kokeilemaan miten sade syntyy ilmakehässä. Veden kiertokulku maapallolla on loputon. Sateen synnyssä ei ole mitään mystistä, vaan se perustuu veden käyttäytymiseen erilaisissa lämpötiloissa. Tarvikkeet: iso lasipurkki, vettä, tuorekelmua, lunta tai jäätä.